Doživljanje čustev ob poslušanju glasbe
Glasba v nas vzbuja široko paleto čustvenih odzivov. Od številnih dejavnikov je odvisno, katera čustva ob tem doživljamo in kako intenzivno, med drugim na to vpliva prisotnost razpoloženjskih motenj. V raziskavi Doživljanje čustev ob poslušanju glasbe, ki poteka v sodelovanju Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete in Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter Psihiatrične klinike Ljubljana, nas med drugim zanima, kako je doživljanje čustev ob poslušanju glasbe povezano z izraženostjo simptomov depresije.
K sodelovanju vabimo polnoletne posameznike:
- s prisotnostjo simptomov depresije, ki se lahko kažejo kot:
- občutki žalosti, brezupa, krivde, manjvrednosti;
- nenehna utrujenost, povečana potreba po spanju, spremenjen apetit, upad motivacije, težave s spominom ter ohranjanjem pozornosti;
- pomanjkanje interesa ali užitka ob dejavnostih, ki so nas prej veselile;
- in tiste, ki imajo ali so imeli diagnozo razpoloženjske motnje, pri kateri je prisotna depresivna simptomatika (npr. depresija, anksioznost).
Raziskava se odvija v prostorih Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (Aškerčeva 2), po dogovoru je udeležba možna tudi preko spleta. Sodelovanje vključuje izpolnjevanje vprašalnikov o vaših glasbenih izkušnjah ter preferencah, trenutnem počutju in simptomih depresije. Prav tako boste poslušali glasbene odlomke in ocenili svoja čustva ob poslušanju. Celoten postopek bo trajal približno eno uro.
Če vas sodelovanje zanima, vas vabimo, da se prijavite preko spletnega obrazca https://forms.gle/EeLmsNyinXtni5fG9. Po prijavi vas bomo kontaktirali s predlaganimi termini. Vaša udeležba bo neprecenljiva za razumevanje duševnih motenj kot je depresija, za kar se vam vnaprej zahvaljujemo.
Pridobljeni podatki bodo obravnavani anonimno in varno. Med samo raziskavo vaših osebnih podatkov ne bomo beležili, vaše sodelovanje bo popolnoma anonimno. Sodelovanje v raziskavi je prostovoljno in lahko kadarkoli odstopite brez posledic. Sodelovanje v raziskavi ne prinaša posebnih koristi z izjemo znanja in izkušenj, ki jih boste pridobili v okviru sodelovanja. V primeru dodatnih vprašanj nam lahko pišete na al91442@student.uni-lj.si.
Če se soočate z duševno stisko, poiščite pomoč. Obiščite spletno stran https://nisiokejpovejnaprej.si/kam-po-pomoc/seznam-virov-pomoci/ za več informaciji in vire pomoči.